Sivilce Nedir, Nasıl Oluşur?

İnsan vücudunda ortalama yaş grubunun 16 ile 25 yaşları arasında sıkla görülen yağ bezesidir. Tükettiğimiz yağlı, tuzlu vb. gıdaların insan vücudunda halk dilinde kullanılan bir dille dışarıya atılmasıdır. Genellikle genç kızların korkulu rüyası olan sivilceler ergenlik döneminde ortaya çıkmaktadır. Toplum içerisinde hastalık olarak görülmese de birçok hastalığın belirtisi olduğunu vurgulayabiliriz. Stres, uyku bozukluğu, yanlış beslenme sivilcelerin oluşmasında büyük rol oynar.

Sivilcelerden Kurtulma Yolları Nelerdir?

Öncelikle belli yaş aralıklarında görülen sivilcelerin tükettiğimiz gıdaların büyük etkisi olduğunu unutmayalım. Gençlerin vazgeçmediği fast food yiyeceklerin büyük etkisi vardır. Yağlı, tuzlu, asitli vb. gıdalardan mutlaka uzak durmalıyız. Kişisel bakıma önem göstermeliyiz. Örneğin başkasının kullandığı havluyu kesinlikle kullanmamalıyız. Sabun, şampuan katkı maddesi olan ürünleri değil ama evde basit yöntemlerle doğal ilaçlar hazırlayabiliriz. Kendi sabunumuzu bile yapabiliriz.

Stres, uyku bozukluğu, düzensiz beslenme, aşırı yoğun tempolu iş sivilcelerin çoğalmasını tetiklemektedir. Sivilcelerin sıkılması da ciltte fazla sivilcelerin çıkmasına sebep olur. İstenmeyen görüntülerden uzak durmak istiyorsak kesinlikle sivilcelerin sıkılmasından uzak durmalıyız.

Evde Maske Hazırlayın

Evde hazırlayacağımız maskelerle sivilcelerden kurtulabiliriz. Örneğin; limonun sivilceleri kurutmasında büyük rol oynadığını biliyor muydunuz? Limon birçok hastalığa iyi geldiği gibi sivilceye de çok iyi geliyor, bir pamuk yardımıyla sıktığınız limonu sivilcenin olduğu bölgeye uygulayınız belli bir süre beklettikten sonra yıkayınız kesin sonuç almasanız da zamanla sivilcelerin çıkmasını engelleyebiliriz. Sarımsak, zeytinyağı, yumurta akı ve kabuğu, soda ve karbonat yardımı ile sivilcelerden kurtulabiliriz. Daha önce belirttiğim gibi kesinlikle başka bir insanın kullandığı havluyu, sabunu kullanmayınız.

Yüzünüzü yıkadıktan sonra bir selpak yardımı ile kuruladıktan sonra bakterilerin oluşumunu engelleyebiliriz. Sivilcelerin zamanla akneye çevirdiğini bu aknelerin vücutta yer edindiğini gözeneklerimizin açıldığını ve erken yaşlanmaya yol açtığını unutmayalım. Kim erken yaşlanmak ister ki. Vücut temizliğimize bakımımıza mutlaka önem gösterelim. Vücudun hava almasını sağlayalım. Fazla ve gereksiz makyaj yapmaktan kaçınalım. Sağlığımız için ve güzel görünmek istiyorsak öncelikle yediklerimize ve içtiklerimize dikkat etmeliyiz. Stresten uzak durmalıyız. Hayatımızda olumsuzluklara yer vermemeliyiz.

Evde hazırlayabileceğimiz yöntemlerin dışında sivilcelerin çıkmasını engelleyemiyorsak ciddi hastalıkların belirtisi olduğunu unutmayalım en kısa zamanda cildiye bölümüne gözükmekte fayda var.

 

 

Yorum Ekle