Papatya Çayı Faydaları

Siyah çaydan sonra tüketimi fazla olan bitki çayları arasında papatya çayı yer almaktadır. Papatya çayı sinirleri yatıştırmada ve uykusuzluk problemi yaşayan kişilerin tercih ettiği bir bitkidir. Bunların yanı sıra adet döneminde oluşan kramplar ve mide ağrılarına iyi gelmektedir. Sindirime yardımcı olmaktadır. Boğaz ağrısı ve ağızda çıkan aft gibi yaralara iyi gelmektedir.

Uykusuzluk: Papatya çayı hakkında araştırmalar devam etmekte olup sinirleri yatıştırma etkisi ile tüketilen bir bitkidir. Uykusuzluk sorunu yaşayan kişilerin sinir hücrelerini rahatlatarak uykuyu kolaylaştırdığı da bilinen bir etkidir.

Bağışıklık Sistemi: Yapılan araştırmalarca düzenli olarak papatya çayını en az 2 hafta süresince papatya çayı tüketen kişilerde bakterileri azaltarak bağışıklık sistemini güçlendiren özelliği olduğu saptanmıştır.

Adet Sancıları: Düzenli olarak papatya çayı tüketmek kas spazmlarını azaltarak adet dönemindeki gerginliği yatıştırmada rol oynayan bir bitkidir.

Cilt hastalıkları: Cilt üzerinde kullanılan papatya çayı, egzama gibi hastalıkların belirtilerini hafifletmektedir.

Ağız İçi Yaraları: Papatya ile hazırlayacağınız gargara suyu ile ağız içinde bulunan yaraları iyileştirme etkisi bulunmaktadır. Yemeklerden sonra ve uyumadan önce gargara yapmanız yararlı olacaktır.

Ayrıca papatya çayının buharını soluduğunuzda nezle ve sinüzite de iyi gelmektedir.

Papatya Çayının Hazırlanması

Papatya çayının hazırlanması ise çok kolaydır. Kurutulmuş 2-3 yemek kaşığı papatya çiçeği üzerine yarım litre kaynatılmış su ekledikten sonra 3-5 dakika demlenmesi ile çayınız hazır hale gelecektir. Tatlandırıcı olarak bal veya birkaç damla limon da ekleyebilirsiniz.

Yorum Ekle