Panik Atak Hastalığı

Panik atak kişinin endişe, korku, sıkıntı duygularını içinde bulundurması, nöbetler şeklinde oluşan bir hastalıktır. Psikolojik sorunlar ya da bazı hastalıklar ile oluşabilmektedir. Hasta panik atak evresinde öleceğini, kalbinde bir sorun olduğu ve kalp krizi geçireceği düşüncesine kapılır. Hasta panik halinde doktora başvurur, kötü şeyler olacağını anlatmaya çalışır. Yarım saat içerisinde atak geçmeye, hasta kendine gelmeye başlar. Panik atağı olan kişi kendini yorgun hisseder. Hiçbir şeye tahammülü olmaz, yalnızlıktan korkar. Başka birinin yanında güvende olduğunu düşünür.

Panik Atak Belirtileri

Hastalığın belirtileri arasında, çarpıntı, terleme, titreme, nefes alma güçlüğü, boğulma korkusu, baş dönmesi, bulantı, geğirme, nefesi kesilmek, göğüste sıkışma ve ağrı, kendini hissedememe, öleceğini düşünerek ölümden korkmak, başkalarına zarar vereceği düşüncesi, vücutta uyuşma gibi belirtiler gösterir.

Panik Atak Nasıl ve Neden Oluşur?

Hastalığın kimyasal maddeler ya da beynin yan bölümünün fonksiyonunu kaybetmiş olmasından oluştuğu düşünülmektedir. Kişinin stresli bir hayat yaşıyorsa panik atak olma riski bulunmaktadır. Panik atağa neden olan diğer hastalıklar sara hastalığı, kalp hastalıkları, vitamin eksikliği, kan şekerinin düşmesi ve kansızlık, beyinde olan tümör, kullandığı ilaçların yan etkisi, depresyon, sinirsel bozukluklar, uyarıcı madde kullanıyor olmak gibi durumlar panik atağı tetiklemektedir.

Panik atak hastalığının oluşumunu etkileyecek durumlardan kişinin baskı altında yaşaması, içine kapanık oluşu, asosyal bir hayat sürüyor olması neden olabilmektedir.

Panik atak anında bir yere oturmalı ve uzanmayı denemelisiniz. Bunun sadece bir atak olduğunu, korkmanız gereken bir durum olmadığını kendi kendinize tekrarlamalısınız. Atak anında derin derin nefes almamalısınız, atak seyrini arttıracaktır. Nöbet sona erene kadar bir torbaya nefes alıp verebilirsiniz.

Yorum Ekle