Kış Aylarının İki Önemli Hastalığı: Grip ve Soğuk Algınlığı

Yılın son ayına girmemizle birlikte giderek şiddetini artıran soğuk bizleri zor durumda bırakmaktadır. Kış soğuğuyla birlikte gelen grip ve soğuk algınlığı ise hemen hemen tüm evlerin kapısını çalmaktadır. Durum böyle olunca burun akıntıları, boğaz ağrıları, ateş, kusma gibi çeşitli şikâyetlerle hastaneler çocuk, yaşlı demeden her gün dolup taşmaktadır. Peki kimde soğuk algınlığı var kimde grip var? Ya da ikisi aynı mı farklı mı?

Grip mi? Soğuk Algınlığı mı?

Grip ve soğuk algınlığı genellikle halk arasında birbirine karıştırılsa da aslında durum böyle değildir. İkisine de virüsler sebep olmakla birlikte birbirinden farklı hastalıklardır. Gripte; kas ağrıları, titreme, kusma, eklem ağrıları, ateş, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı veya akıntısı, öksürük, ishal, baş ağrısı, halsizlik gibi belirtiler görülmektedir. Gripte vücuda yerleşen virüs kısa sürede vücuda yayılıp kişiyi halsiz bırakmakta, güçten düşürmektedir.

Soğuk algınlığında ise; ateş, öksürük, burun tıkanıklığı veya akıntısı, hapşırma, baş ağrısı, boğaz ağrısı, halsizlik, boğaz veya kulakta kaşınma, boğazda ağrı ve dolgunluk hissi gibi belirtiler bulunur. Görüldüğü gibi aslında belirtileri de birbirine benzeyen bu iki hastalık arasındaki en temel fark gribin, soğuk algınlığına göre daha ağır geçmesidir. Buna takriben soğuk algınlığı da gribe göre daha hafif, daha çabuk atlatılabilen bir hastalıktır. Örneğin soğuk algınlığı olan bir kişide hafif bir ateş olurken grip olan bir kişi daha yüksek ateşe maruz kalır.

Hastalanmamak İçin Ne Yapılmalı?

Peki soğuk algınlığı ve gripten korunmak için bizim üzerimize düşen görevler nelerdir? Kendimizi bu hastalıklardan nasıl koruyabiliriz? Bunun için öncelikle hasta kişilerle birebir yakın temastan kaçınmamız gerekir. Eğer hasta olan biz isek de onlara bulaştırmamak için etrafımızdaki kişilere çok yaklaşmamalıyız. Çünkü bulaşan hastalıklar kategorisinde olan grip ve soğuk algınlığı kolayca birbirimizi hasta edebilmemize neden olur. Bunun haricinde bol bol meyve yiyerek vitamin almalı ve vücut direncimizi kuvvetlendirmeliyiz. Hijyene önem vermeli, dışarıdan geldiğimizde sabunla ellerimizi yıkayarak dezenfekte etmeli, bol miktarda su içmeli ve evin nem oranına önem vermeliyiz. Ama eğer tüm bunlara rağmen soğuk algınlığı veya gribe yakalandıysak mutlaka doktora gitmeli ve onun tavsiyelerine uymalıyız. Doktor bilgisi olmadan kendi başımıza antibiyotik veya başka ilaçlar kullanmamalıyız.

Yorum Ekle