Göz Sağlığı Nasıl Korunur?

Göz en önemli organlarımızdan biridir. Evrende batiğimiz her şeyin enini boyunu rengini uzaklığını her şeyi görmemizi sağlar. Zamanla gözümüz görme yetisini kaybedebilir. Bu yüzden göz sağlığımıza dikkat etmeliyiz. Göz sağlığı etkileyen her şeyden uzak durmalıyız. Sigara gözlerimizi etkileyen faktörlerin başında gelir. Göz çevresinde ve retinada bulunan kılcal damarlara zarar vermektedir. Eğer önlem alınmaz ve sigara tüketimi sonlandırılmazsa göz görme yetisini kaybetmeye devam edecektir. Kontrolsüz gözlük kullanımı da göz sağlığımızı etkileyen diğer faktörler içerisindedir. Her türlü gözlüğü kullanmaya başlamadan önce doktor kontrolünden geçmek şarttır. Uykusuz kalmak da gözdeki kılcal damarları tahrip eder. Uyku düzeni bozulmamalı ve yeterince gözlerin dinlendiğinden emin olunmalıdır.

Bunlara Dikkat Edin

Isı ve neme dikkat etmemek de göz sağlığını olumsuz etkiler. Klima ve kalorifer ortamın havasının nem oranını düşürdüğü için baş da göz kuruluğu olmak üzere sorunları artırır. Göz kuruluğu ve çapaklanma yasayan insanlar doktor kontrolünde ilaç kullanmalıdır. Soğuk havalarda ortaya çıkan vira enfeksiyonlar da gözün kornea tabakasına etki ederek görme bozukluğu riskini arttırmaktadır.

Kontakta lens kullanımda riskler arasındadır. Uyumadan önce çıkarmamak enfeksiyona neden olabilmektedir. Bu durum gözlerimizi tehlikeye atmaktadır. Geceleyin televizyon izlemenin sağlık açısından zararlı olduğu bilinmektedir. Bu durum gözlerimiz için de geçerlidir. Işık seviyesinin daima değişiyor olması gözlerin değişiklikleri algılamasında problemlere neden olabilmektedir. Diyabet ve beslenme düzeni de göz sağlığını ciddi anlamda etkilemektedir. Özellikle diyabet hastalığına dikkat edilmediği takdirde ciddi göz kayıplarına neden olabilmektedir.

Göz Makyajı Çok Önemli

Göz makyajını yanlış şekilde kullanmak kirpiklere ve göz kapağında bulunan yağ bezelerine olumsuz yönde etki ettiği bilinmektedir. Son olarak teknolojik aletlere gelirsek gözün odaklandığı aletle göz arasında yeterince mesafe bırakmamak da göz sağlığımızı ciddi anlamda etkiler. Gözün bir alete odaklanması gerektiği takdirde 40 veya 50 cm arası olması tavsiye edilmektedir. Özellikle teknolojik aletlerle göz teması kuracak kişilerin teknolojik aletlerle göz arasındaki mesafeye dikkat etmeleri gerekir.

Göz sağlığımız için dinlenmeden beslenmeye kullandığımız göz damlalarına kadar dikkat etmeli düzenli aralıklarla doktorumuza kontrollerimizi yaptırmalıyız.

 

Yorum Ekle