Gebelikte Sağlıklı Beslenme

İşte o an geldi ve içinizde bir mucize taşıyorsunuz. Peki bu mucizeyi en sağlıklı şekilde dünyaya getirmek için neler yapabilirsiniz? Bu noktada akla ilk gelen şey sağlıklı beslenme oluyor.

Sağlıklı Beslenmenin Önemi

Gebelikte altın kural düzenli ve sağlıklı beslenmedir. Çünkü sizin tüm yeme alışkanlıklarınız bebeğinize de yansır ve gelişiminde büyük rol oynar. Gebelik süresince yediklerinizden hem siz hem de göbek kordonu ve plasenta aracılığıyla bebeğiniz faydalanır. Öncelikle bilmeniz gereken, halk arasında sıklıkla söylenen “artık iki kişilik yemek yemelisin” sözünü gözardı etmelisiniz. Tamamı ile yanlış olan bu düşünce anne adaylarını sağlıksız beslenmeye, dolayısıyla da aşırı kilo alımına götürmektedir. Bu da gebeliğin ilerleyen dönemlerinde çeşitli sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Önemli olan fazla yemek değil, düzenli ve nitelikli öğünler tüketmektir. Zaten sağlıklı bir yeme düzeniniz varsa birkaç ufak dokunuşla bunu gebelik için uygun hale getirebilirsiniz.

Ne Tür Besinler Tüketilmeli, Neden?

Gebelik süresince anne adayı vitamin ve mineral açısından zengin gıdalarla beslenmeli, gereksiz kilo alımından kaçınmalıdır. Bebeğin sağlıklı gelişimi için gerekli tüm besinler, süt ve süt ürünleri, sebze ve meyveler, tahıl grubu düzenli olarak tüketilmelidir. Aynı zamanda bol bol sıvı tüketilmeli ve su kesinlikle ihmal edilmemelidir. Hazımsızlık yapmayacak aynı zamanda enerji yönünden de zengin gıdalar tüketmelisiniz. Ayrıca sık ve az beslenme sindirim sorunlarınızı ortadan kaldıracaktır. Yetersiz gıda alımında vücut kendi depolarını boşaltacak ve anne adayında bir takım rahatsızlıklar baş gösterecektir. Bu noktada, gebelik süresini rahat geçirmek isteyen anne adayları için sağlıklı beslenme kaçınılmazdır. Düzenli doktor kontrollerinde uygulanan bazı testler vitamin depolarını ölçmeye yöneliktir ve gerektiğinde beslenme, dışardan alınan vitaminlerle desteklenir.

Ne Tür Besinlerden Kaçınılmalı?

Gebelik süresince anne adayı abur cubur diye tabir edilen yiyeceklerden ve aşırı yağlı besinlerden kaçınmalıdır. Paketli hazır gıdalardan uzak durmalı mümkün olduğunca doğal beslenmeye özen gösterilmelidir. Kola, kahve gibi bol kafein içeren içecekler tüketilmemelidir. Bu içecekler su kaybına yol açtığından, bebeğiniz ve sizin için oldukça zararlıdır. Çünkü su gebelikte hayati önem taşır.

Besin zehirlenmeleri yaşamamak için güvenli gıdalar satın alınmalı ve pişirme yöntemlerine de dikkat edilmelidir. Sağlıklı beslenme alışkanlık haline getirildiğinde daha fit ve enerjik bir vücuda sahip olmak münkündür.Böylelikle hem kendinizi iyi hisseder hem de bebeğinizi zararlı gıdalardan korumuş olursunuz.

Yorum Ekle