Epilepsi Nedir?

Epilepsi hastalığı; halk dilinde sara hastalığı olarak bilinmektedir. Bu hastalık,  beyin fonksiyonlarındaki kısa zamanlı elektriksel bozukluk sebebiyle ortaya çıkar. Dünyada %1 olarak görülen bir hastalıktır. Hastalık, cinsiyet farklılığı gözetmeksizin eşit bir şekilde yaygındır. Daha çok gençlerde ve yaşlılarda bulunur. Hastalık uzun süreli bir tedavi gerektirir. Epilepsi hastalığının birçok çeşidi vardır. Bazı epilepsi türleri tedavi sonucu iyileşirken bazıları ise hayat boyu devam etmektedir.

Epilepsi Hastalığının Sebepleri Nelerdir?

  • İnme
  • Kafa travmaları
  • Menenjit
  • Doğum sırasında bebeğin havasız kalması
  • Bazı epilepsi türleri ise genetiktir. Çoğunun niçin olduğu bilinememektedir.

Epilepsi Hastalığı Nasıl Anlaşılır

Epilepsi hastalığı hastanın şikayetleri göz önünde bulundurularak;

  • Kan tahlili
  • EEG
  • Beyin röntgenleriyle anlaşılır.

Epilepsi Çeşitleri Nelerdir

Günümüzde doktorlar 30 dan fazla epilepsi nöbeti ve 100 den fazla epilepsi türü olduğunu kanıtlamışlardır. Epilepsi hastalarının %30 unda nöbetler kontrol altına alınamamaktadır. Bu oran ise yeni anti epileptik ilaçlara ihtiyaç olduğunun kanıtıdır. Epilepsi hastalığı hakkında daha çok araştırma yapılmalı, doktorlar yeni tedavi yöntemleri denemelidirler. Şu da bir gerçektir ki epilepsi hastalarının kullandıkları ilaçların birçok yan etkisi bulunmaktadır. Bu yan etkiler ise kimi insanda daha az görünürken kimi insanda daha çok görünmektedir. Anti epileptik ilaçlar epilepsi hastalarının nöbet geçirmesini engellemekte fakat hastalığı tamamen geçirememektedir.

Çoğu hasta ilaçları ömür boyu kullanmaktadır. Epilepsi hastalarında nöbetlerin türü değişkenlik göstermektedir. Kimi hasta ayda yılda birkaç defa nöbet geçirirken, kimi hasta ise her gün nöbet geçirmektedir. Buna göre epilepsi hastalığında kullanılan ilaçlar ve tedavi yöntemleri de kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Nöbet türleri şunlardır:

Parsiyel Nöbetler: Parsiyel nöbetler, insan beyninin yalnızca bir bölümünü etkilemektedir. Parsiyel nöbetler fokal olarak da bilinmektedir. Aşağıdaki şekillerde görülmektedir.

Kompleks

Hastada bilinç kaybına neden olur, hasta zihninde değişikliğe sebep olur. Hasta, kendini rüyadaymış gibi hissedebilir. Hastada duygu dalgalanmaları görülür.

Basit

Hastanın geçirmiş olduğu nöbete rağmen bilinci yerindedir. Çevresinde olan her şeyin farkındadır. Hastada uyuşukluk, terleme, sersemlik ve hafıza bozukluğu görülebilir.

Jenarilize Nöbetler

Beynin her iki yarısında da aynı anda görülür. Bu nöbetler farklı şekillerde görülebilir.

Absans nöbetler; Hasta bu nöbette boşluğa dalıp gitmiş gibi görünmektedir. Çocuklukta başlar.

Epilepsi Tedavisi

Epilepsi;  Anti epileptik ilaçlarla tedavi edilen bir hastalıktır. Bu ilaçlar, epilepsi nöbetlerinin oluşumunu engeller. İlaçlar doktor kontrolünde ve her gün aynı saatte alınmalıdır. Eğer hasta ilaç tedavisine olumlu yanıt vermezse ikinci bir seçenek ise cerrahi yöntemdir.

 

Yorum Ekle