Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Hızlı kilo vermek ve kısa sürede forma girmek isteyen kadınların en çok merak ettiği diyet programlarından biri de dukan diyetinin nasıl yapıldığıdır. Dukan diyeti 4 aşamadan oluşur ve içerik açısından protein oranı yüksek, karbonhidrat oranı düşük bir diyettir. Bu diyetin oluşumu Fransız hekim Pierre Dukan tarafından gerçekleşmiştir. Diyette hedef açlık hissetmeden hızlı ve kolay bir şekilde kilo vermektir.

Dukan Diyeti Evreleri Nelerdir?

Dukan diyeti 4 evreden oluşur. İlk 2 evre kilo verme evresi sonraki 2 evre ise verilen kiloyu koruma evresidir. Diyet türleri öncelikli olarak yaş, kilo, olunması gereken kilo, kaç kilo verilmesi gibi faktörler dikkate alınarak ilerler. Dukan Diyetinde de bu evrelere ciddi bir eğilim gereklidir. İlk 7 gün atak evresidir. Sonraki dönem seyir evresi daha sonra güçlendirme evresi ve en son koruma evresidir. Her aşamasında belli kurallara sahip olduğundan yenilebilecek gıdalar bulunur.

Dukan Diyeti Atak evresi demek bir şok evresi denilebilir. Burada amaç vücudun hızlı bir şekilde kilo vermesini sağlamaktır. Yiyecekler yüksek proteinli gıdalara yönelik hazırlanır. Doyurucu ancak metabolizmayı hızlandıran besinler seçilir. Yağsız et, derisiz tavuk, balık, yumurta, süt, yoğurt, 1,5 litre su içimi ve yulaf tüketimi zorunludur. Seyir evresinde yeşil yapraklı sebzeler, domates, salatalık, enginar, brokoli, karnabahar gibi seçenekler bazında oluşturulan bir evredir. Bu evre de yağa kesinlikle izin yoktur ve istenilen kiloya ulaşılana kadar bu evre devam ettirilir. Güçlendirme evresinde ise meyve, bir kutlama öğünü olabilmektedir. Bu aşamanın amacı ise diyet sonrası kilo almayı engellemektir. Zira uzun süreli diyetlerden sonra vücut kilo almaya daha elverişli hale gelir.

Dukan Diyeti Koruması 

Bu diyetin son aşamasıdır. Ve amaç verilen kiloların korunmasıdır. Bu aşama gıda kısıtlaması olarak değil, dikkat edilmesi gereken kurallar üzerine kuruludur. Öğünlerde proteine ve hareketli ve sportif yaşamın içinde olunmaya özen gösterilmelidir. Dukan diyetinde yulaf her zaman en iyi dosttur.

Dukan Diyeti Yapmak Zor Mudur?

Dukan diyeti yapılırken başlarda kurallar ve kısıtlamalar söz konusu olduğundan zorlanma oluşabilmektedir. Kilo vermek  olsa da kısıtlayıcılık insanı huzursuz eden bir durum olduğundan zor zamanlar yaşanabilir. Ancak amaç sağlıklı kilo vermek olduğundan yorgunluk ve enerji eksikliği gibi geçici problemlerdir. Bunun da sebebi karbonhidratlı besinlerden uzak bir yaşam başlamasıdır.

Dukan Diyetini Kimler Yapmamalıdır?

Dukan diyetine başlanılmadan önce mutlaka bir sağlık kontrolünden geçilmesi önerilendir. Özellikle böbrek rahatsızlıkları olanlar için, tiroit problemi olanlar için, insülin direnci problemi yaşayanlar için ve metabolik hastalıklara sahip olanlar için uygun değildir. Aynı zamanda hamileler ve emziren kadınlarda dukan diyetini yapmamalıdır. Profesyonel sporcular için de karbonhidrat alımı ihtiyacı olduğundan ve bu diyette karbonhidrata izin olmadığından; uygun değildir.

Dukan diyetinin avantajları kısa sürede önemli oranlarda kilo vermektir. Bu kişide motive edici bir durumdur. Ancak diyet başlı başına katı kurallardan oluştuğundan bazıları için bunu sürdürmek zor olabilmektedir. Diyette gıda çeşitlerinin az olması yemeklerin çok daha kolay hazırlanması açısından avantajlıdır. Diyette yağ, şeker ve alkol kısıtlaması tamamen söz konusu olduğundan diyet avantajları ile geri dönüşüm yapar. Yağ tüketim oranında düşüşler olması ile birlikte vücut sağlığı da desteklenecek bir hale dönüşecektir.

Sonuç olarak Dukan diyeti kolay bir diyet değildir. Sabırlı olunması gerekir. Sabırlı ve özenli yürütüldüğü takdirde kısa sürede hızlı kilo verilme gerçekleşir. Verilen kilolarla birlikte kişide psikolojik anlamda da olumlu etkilenmeler yaşanacaktır.

 

Yorum Ekle