Detoks Nedir?

Detoks kelimesinin sözlük anlamı itibariyle toksinlerin daha az toksik olan maddelere dönüştürülmesi amacıyla gerçekleştirilen metabolik bir süreç olarak tanımlanıyor. Bu süreç günümüzde sağlıklı beslenmek, kilo vermek, daha zinde ve enerjik bir yaşam sürmek isteyenlerin yapılacaklar listesinin balında yer alıyor. Detoks “vücudun bahar temizliği “olarak da tabir edilebilir. Detoks bir nevi temizleme işlemi. Her gün duş alan, aromatik duş jelleri, kokulu sabunlar, çeşit çeşit lifler, keseler, pahalı parfümler kullanan, vücudundan ölü deriden arınmış, ışıldayan güzel kokan bir tene sahip insanlar iç temizliğini ne kadar önemsiyor?

Detoks Neden Bu Kadar Önemli?

  • Vücudu temizleyerek, toksinlerden arındırır
  • Vücudun alkali dengesini düzenlemeye yardımcıdır
  • Daha kaliteli uyku düzeni sağlar.
  • Güçlü bağışıklık sistemine kavuşmak için önemli bir adımdır
  • Hastalıklara karşı mücadele eder.
  • Sağlıklı bir cilt için gereklidir (aknelere, lekelere, alerjilere… veda edilir)
  • Kilo vermenize ve ödem atmanıza yardımcı olur
  • Sigara, kahve gibi alışkanlıklardan kurtulmaya yardımcı olur
  • Beslenme konusunda farkındalık ve daha sağlıklı yeme / içme alışkanlıkları kazanılmasında yardımcıdır.

Detoks Nasıl Uygulanır?

Su tüketimini arttırmak detoksun başlıca kurallarından biridir. Detoks vücudun ihtiyacına göre yalnızca sıvı olarak da sıvı ve katı gıdaları öğünlerde karıştırılarak da kullanılabilir. Detoks uygulaması genellikle ayda bir defa olmak üzere 3 gün yapılması önerilir. Detoks uygulamasının süresi ve tipi kişiden kişiye değişebilir. Kişi 3 gün sıvı detoks uygulamasına hazır değilse, öğün aralarına detoks suyu karışımlarını ekleyebilir veya öğünlerde sebze çorbalarını tercih edebilir.

Detoks Yapanlar Dikkat

Yalnızca sıvı alınarak yapılan detoks uygulamaları herhangi bir sağlık problemi olmayan kişiler için önerilir. Genel bir rahatsızlığı olan düzenli ilaç kullanan kişilerin uygulamaya başlamadan önce muhakkak doktor gözetiminden geçmeleri gerekmektedir.

Detoks; yorgun, ağır ve halsiz hissedilen dönemlerde hafiflemek, enerji seviyesini yükseltmek ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için 1-3 gün arası uygulanmalıdır.

Uygulama süreci boyunca rafine şeker, alkol, sigara, kahve, asitli ve gazlı içeceklerin tüketilmemesi ve ağır aktivitelerden kaçınılması önerilir. Günde 1 saat yürüyüş yapılabilir, hafif seviyede pilates egzersiz programı uygulanabilir. Yoga ve meditasyon uygulamalarıyla detoks programı zenginleştirilebilir.

 

 

 

Yorum Ekle