D Vitamini Eksikliği ve Tedavi Yöntemleri

Kemiklerin, dişlerin gelişmesi ve korunması,  bağışıklık sistemimizin güçlülüğüne yardımcı olan D vitamini son dönemlerin gündemindedir. Kalsiyumun bebeklikten itibaren vücudumuz için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz.  Peki, bu kalsiyumun emiliminde yardımcı olanın D vitamini olduğunu biliyor muyuz?

Kadınlarda meme kanseri,  erkeklerde ise prostat kanseri yaygındır. Her iki kanserin araştırma sonuçları arasında D vitamini eksikliği olanlarda daha sık rastlanıldığı görülmüştür. Daha önceleri sadece çocuklarda rastlanılan bu vitamin artık her yaş grubunu özellikle yaşlıları kemik erimeyi hızlandırdığı için tehdit etmektedir.

Son yapılan araştırmalarda D vitamini eksikliği kadın ve erkeklerde kısırlığı tetiklediği tespit edilmiştir.  Dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük bir sorun haline gelen obezitenin temelinde de yer aldığı görülür.

D Vitamini Eksikliğini Nasıl Anlarız?

Doğal yaşamdan uzaklaştıkça her yaş grubu bu vitaminin eksikliğiyle karşı karşıya kalmaktadır. Vücut; bu eksikliği birtakım sinyallerle belirtmektedir. Kimi zaman kendimiz ya da yakınlarımızın gözlemleri sayesinde anlaşılabilecektir. Bunlar arasında merdiven kullanırken zorluk çekme, kemik ve kas ağrısı yaşama, ellerde kollarda kramplar oluşması, unutkanlık, odaklanma sorunu, depresif ruh hali, saçlarda dökülmenin diğer zamanlara göre artması gibi sinyaller yer alır.

Önceleri her hastanede D vitamini tahlili yapılamıyordu fakat son yıllarda aile hekimliklerinde bile bu tahlil yapılmaktadır. Basit bir kan tahliliyle D vitamini eksikliği olup olmadığı öğrenilebilir.

D Vitamini Referans Aralığı

Sağlık alanında yapılan tahlillerde sonucun durumunu belirleyen rakamsal kıstaslar vardır. Bu kıstaslar referans aralığı olarak yer alır. Kuruluşlara göre referans aralığı değişmekle birlikte ortalama olarak 0-20 arası eksik, 20-120 arası normal olarak kabul edilir. Üniversite hastanelerinde ise referans aralığı yaz mevsiminde 20-120 kış mevsiminde ise 10-60 arası olarak belirlenmiştir.

D Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?

D vitamini eksikliği tespit edilince en iyi yöntem doktor kontrolünde verilen ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Bu da tablet, ampül şeklinde tercih edilmektedir. Genellikle ilaç tedavisi ampül verilerek suya damlatarak ya da ekmek parçasına damlatarak alınır.

D vitamini en iyi Güneş ışınlarıyla alınmaktadır.  Yaz aylarında saat 12.00 ile 15.00 arası ten rengine göre 15 ya da 30 dakika doğrudan tene temas edecek şekilde alınabilir. Ancak bu yöntemi daha çok D vitamini fazla düşük olmadığında ve D vitamini normal düzeyde korumada tercih edilebilir. D vitaminini balık, süt ve mantar ürünleri desteklemektedir.

Vücudumuzun bütün sistemleri için önemli olan bu vitamin daima kontrol altında tutulmalıdır.

 

Yorum Ekle