Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir

Öksürük, herhangi bir hastalığın belirtisi olabileceği gibi  soğuk algınlığın  belirtisi de olabilir.

Öksürük, üst solunum yolu enfeksiyonu ya da  boğaz tahrişi   ve buna benzer alerjik nedenlerden de olabilmektedir.  Öksürüğün çeşitli  sebepleri vardır. Balgamlı, kuru ve gıcık tarzında öldürürler vardır. Gıcık tarzında olan öksürüğün  genellikle gece ortaya çıkması çocukların huzursuz ve uykusuz gecelerine maruz bırakmaktadır. Bunun herhangi bir tedavisi bulunmamaktadır. Balgamlı  öksürük, genellikle ciğerlere inen ve balgam toplayarak  hava yoluyla  tedavi görülen bir hastalıktır.

Peki çocuklarda öksürüğe ne iyi gelir

Balgamlı öksürük                                                                                                                                                                                                     

Akciğere inmiş bir öksürük  çeşididir. Tedavi bulunmaktadır. Eğer balgamlı  öksürüğe  yakalanmışsa  hiç beklemeden doktora götürülmedir. Geceleri  çocukları  uyutmayan bir öksürük  çeşidi olup ateş  gibi belirtileri ortaya çıkararak havale geçirmesine sebep olabilmektedir.

Kuru öksürük

Kuru öksürük genellikle üst solunum yolu enfeksiyonundan kaynaklanmaktadır.

Öksürük biçim yapılması gerekenler

Balgamlı bir öksürük varsa kesinlikle ilaç kullanılmamalıdır. Doktora gidilerek tedavi yapılmalıdır .Evde balgam nasıl atılmalıdır. Çocuk yüzü koyun yatırılarak hafifçe sırtına vurarak balgamın atılması sağlanmalıdır.

Geceleri öksüren çocuğa ise yastığı dik tutularak sümüğün gen ize kaçılması önlenmelidir.

Oda sürekli nemli tutularak odanın neminin kurulmaması gerekmektedir. Kuruysa cam beş dakika açılarak içeriyi havalandırın.

Tereyağı ve bal

Bir çorba kaşığı  tereyağı  ocakta eriterek üzerine bir tatlı kaşığı  pekmez konularak çocuklara verilebilir. Boğazı yumuşatacaktır.

Soğan

Çocuklar yattığı zaman bir soğanı dilimleyerek baş ucuna konulursa öksürüğü kesilecektir. Çünkü soğanın antibiyotik etkisi bulunmaktadır. Soğan kokusu hastalığa birebir gelmektedir. Soğan her evde tüketilmesi gerekmektedir.

Ihlamur

Günde iki su bardağı  ıhlamur içilebilir. Soğuk algınlığına  iyi gelmektedir.

Çorba

Tavuk suyuna yapılan çorba soğuk algınlığına iyi gelmektedir. İçine limon sıkılmalıdır.

Çay

Kuşburnu ve nane limon  buna benzer değişik çay çeşitleri yapılırsa günde iki üç bardak içilebilir.

Bal ve zencefil

Öksürük, iyi gelir büyükler için kullanılmalı kesinlikle çocuklarda kullanılmamalıdır .Bir çay kaşığı zencefil ve bir cay kaşığı bal karıştırıp içilirse  soğuk  algınlığına iyi gelecek ve boğazı yumuşatacaktır.

 

Yorum Ekle