Çocuklarda Kabızlık Nasıl Geçer

Kabızlık yeterli sıklıkta bağırsak hareketleri gözlenmediğinde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Özellikle çocuklarda sancılı bir dönem olarak adlandırılır. Bazı çocuklar tek bir acılı ve ağrılı tuvalet deneyimi ile tuvalete gitmekten korkar hale gelebilirler.

Çocuk bir daha aynı acıyı çekmemek için tuvalete gitmekten kaçınır. Bu çocuğun suçu değildir. Bu durumu daha da kötüleştirir. Kaka bağırsakta birikir, daha sert ve kuru hale gelir. İterek dışarı çıkartmak zorlaşır. Çocuk daha fazla tutma eğilimine girer. Artık çocuk tuvalet ihtiyacını daha az hisseder. Rahatlaması kaka yapması iyice zorlaşır.

Bu durum rahatsızlığı daha da kötü hale getirir. Çocuklarda kabızlık şikayeti yaygın rastlanan problemlerden biridir. Kabızlığı geçirmek için verilen çeşitli önerilere kulak vermeden önce çocuğunuzda neden kabızlık sorununun ortaya çıktığını bilmeniz sorunun çabuk halledilmesi ve tekrarlamaması açısından yararlı olacaktır.

Kabızlık problemi çocuğun gündelik hayatını olumsuz etkilemektedir. Anne ve babalar olarak sizlere düşen  çocuğunuzun kabız olduğunu fark ettiniz andan itibaren çocuğunuza yedirdiğiniz gıdalara dikkat etmeniz olacaktır. Kabızlık problemi çocukları huysuzlaştırır ve uykusuz geceler geçirmesine sebep olabilmekte bundan anne ve babalarda uykusuz kalarak etkilenmektedir.

Çocuklarda Kabızlık Sorunu Nasıl Geçer

Kabızlık problemi fark edilgi andan itibaren çocukların bol sıvı tüketmesi gerekmektedir. Okul çağında olan bir çocuk için beslenme saatleri düzenli tutularak bağırsak hareketlerinin düzenli hale getirmek suretiyle problem ortadan kaybolabilir. Çocuklara lifli yiyecekler yedirmekte sorunun çözümüne fayda sağlayacaktır. Lifli besinler, bağırsak hareketlerini artırarak kabızlığı giderir. Lifli besinler; taze meyve ve sebzeler, özellikle erik, kayısı, incir, üzüm, karpuz, gibi meyveler yedirin. Yeşil yapraklı sebzeler ve az haşlanmış karnabahar, kereviz ve pırasa verebilirsiniz.

Eskilerin her derde deva diyerek, tabir ettiği doğal zeytinyağını çocuklara cay kaşığıyla içirmekte kabızlığın geçmesine fayda sağlayacaktır. Hareketsiz çocuklara oyun parklarında oyunlar oynatarak bağırsakların harekete geçmesi sağlanabilir. Anne ve babalara düşen çok fazla telaşa kapılmadan hareket etmeleridir.

Çocuklar anne ve babalarından etkilenerek sorunun büyük olduğu stresine girebilirler. Bahsettim bu konular sorunun geçmesine yardımcı olmazsa aile hekimlerine veya çocuk hekimlerine başvurmakta yarar vardır.

 

 

 

 

 

 

Yorum Ekle