Çocuklarda Alerjik Astım

Çocuklarda görünen en sık kronik hastalığın başında ‘’astım’’ gelmektedir. Ülkemizde çocukların % 6-10 bu solunum yolu hastalığını yaşamakta. Genelde, daha önce geçirilmiş bir üst solunum enfeksiyonundan sonra devam eden ‘’hırıltı, öksürük, nefes darlığı ‘’ gibi şikayetler astım ilk belirtisi oluyor. Ayrıca 6 yaşından büyük çocuklarda solunum fonksiyon testi de astım tanısında büyük kolaylık sağlıyor. Alerjenin varlığı astımı tetiklese de, bazı durumlarda herhangi bir alerjik durum olmasa dahi astım ortaya çıkabiliyor.

Hangi Çocuklarda Astım Daha Sık Görünür

Bazı çocukların hava yolları biraz daha hassastır. Dolayısı ile sık sık enfeksiyon geçirirler. Bu durum 6 ay içinde hırıltı bir atağa dönüşüyorsa, astım açısından çocuk mutlaka incelenmeli. Ailede astım hastalığının olması, atopik dermatit, bronşiolit, testlerde alerjinin var olması gibi nedenler de astım riskini oldukça tetiklemektedir.

Alerjik Astımda Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Çocuğun, hava yollarını rahatsız eden maddeye karşı olan tepkisine alerjik astım denir. Öksürük ile çocuk, nefes yolu ile aldığı maddeyi vücudundan çıkarmak ister. Özellikle polen, akarlar, ev tozu, parfüm gibi maddeler çocuğu rahatsız edebilir. Bunun için özellikle alerji testi yapılarak, daha detaylı bilgi alınmalıdır. Böylelikle, çocuğun alerjisi olan madde veya durum ortadan kaldırılmalı.

Ev içerisinde halı kullanmamak, sigara, parfüm gibi kokuları kullanmamak ve çocuğu bu tür ortamlardan uzaklaştırmak alınması gereken önlemdir. Tüy, pelüş, çiçekler de çocuğun nefes almasını zorlaştırabilir. Özellikle evde az eşya bulundurmak ve haftada en az 3 kere evi temizlemek gerekir.

Alerjik astım, çocuklar büyüdükçe genelde geçer veya şiddeti azalır. Eğer çevresel koşullara dikkat edilirse, hastalık zamanla ortadan kaybolacaktır.

Yorum Ekle