Bipolar Bozukluk Nedir?

Tıbbi literatürde “bipolar bozukluk”,  “manik depresif” ya da Türkçe olarak tam karşılığı “duygu durum bozukluğu”dur. Psikolojik bir hastalık olup, kişinin günün ya da haftanın belirli bölümlerinde duygu durumundaki  aşırılıktan ileri gelir. Kişi  ”manik” haldeyken kendisini çok mutlu ve hayat dolu hissetmektedir.

Bu mutluluk ve neşe hali normal insanların hissettiklerinden çok daha fazla olmakla birlikte,  kontrolsüz bir biçimde gerçekleşmektedir. Aynı şekilde,  yine aynı kişi kısa bir süre sonra “depresif” hale geçerek, kendisini yine kontrolü dışında gerçekleşen bir depresyon hali içerisinde bulur. Bu mutluluk ve depresyon hali, sürekli olarak uzun yıllar boyunca birbiri ardına yer değiştirerek devam edebilir.

Bipolar Bozukluğun Tedavisi

Bipolar bozukluk, tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Ancak hastalık, yapısı gereği inatçı bir yapıya sahip olduğundan, tedavi süreci aylar, hatta yıllar sürebilmektedir. Bipolar bozukluğun tedavisi için başvurulması gereken yer psikiyatr’lardır. Psikiyatr’ların ortak görüşü, bu hastalığın yalnızca psikoterapi yöntemiyle çözülemeyeceğidir. Dolayısıyla hastanın psikoterapi boyunca aynı zamanda ilaç desteği de alması gerekmektedir.

Bu tarz ilaçlara genel olarak duygu durum dengeleyicileri de denmektedir. Psikoterapi’nin yanında, hastanın ilaçlarını kullanmasıyla birlikte tedavide aşama kaydedilip, hastada iyileşme gözlemlenmesi mümkün olmaktadır. Fakat tüm psikolojik rahatsızlıklarda olduğu gibi, bipolar bozuklukta da hastanın, ilaçlarını tam vaktinde düzenli olarak kullanması gerekmektedir.

Düzensiz kullanılan ilaçların etkileri olmayacağı gibi, yan etkilerinin olması da mümkündür. Her insanın bünyesi farklı olduğundan, hekim tarafından seçilen ilaç, hastanın bünyesine uygun dozlarda ve belirli periyodlardaki kontrollerle gerçekleşmelidir.

Yorum Ekle