Bademin Faydaları

Badem, badem yağı ve badem ezmesi vücuda yararlı olan ve sevilerek tüketilen yiyecekler arasındadır. Bademin vücuda birçok faydası bulunmaktadır. Kansere yakalanma riskini azaltmakta ve solunum sistemine karşı faydası bulunmaktadır. Kansızlık problemi yaşayanlar için kansızlığı giderici özelliği bulunmaktadır. Cinsel isteği ve cinsel gücü arttırmada da yararı bulunmaktadır.

Bilindiği üzere şeker hastalarının kimi besinleri tüketme yasağı vardır. Ancak badem, diyabet hastalarının da rahatlıkla tüketebilecekleri besinler arasındadır. Bademin içeriğinde fosfor bulunmaktadır. Bu sayede kemik ve diş yapısını güçlendirecektir. Özellikle bayanların dikkatini çekecek bir diğer durum ise, badem tüketmek sağlıklı ve bakımlı saçlara kavuşmanın yolları arasındadır. Günümüzde badem yağlı şampuanlar da üretilmekte, daha parlak ve canlı saçlar amaçlanmaktadır. Cilde de faydası olan badem, özellikle sedef hastalarına iyi gelecek bir yiyecektir. Badem özellikle kış aylarında hastalıklara yakalanmak kolay olurken, bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek hastalıklara kolay yakalanma riskini azaltacaktır. Badem kilo vermek isteyen kişiler için de tüketebilecekleri besinler arasındadır. Metabolizmayı hızlandırma özelliği ve enerji sağlaması bakımından diyet listelerinize ekleyebileceğiniz bir besindir. Aynı zamanda lif bakımından zengin bir besin olduğu için kabızlığı engelleyerek, sindirim sisteminizi düzenleyecektir.

Badem Yağının Koruyucu Özelliği

Badem ve badem yağı sinir sistemini güçlendirici özelliği ile Alzheimer hastalığı gibi beyin hastalıklarına da yakalanma riskini azaltacaktır. Kalp hastalıklarına karşı korunmada da yardımcınız olan badem, kandaki lipit seviyesini korumaktadır. Potasyum, magnezyum, protein ve E vitamini içermesi ile kalp krizi geçirme riskini azaltacaktır.

Yorum Ekle