Astım Nedir?

Çevremizde çeşitli uyaranlar sonucu oluşan astım, nefes alıp vermekte zorlanan ciğerlerin hava yollarının şişerek kızarması ve daralarak aşırı duyarlılık sonucu kazanmasıdır. Astım hastalığı bir çeşit nöbetler halinde ortaya çıkmaktadır. Kendini gösteren ciddi bir hastalıklar arasında yer alır. Astım hastalığı bir akciğer hastalığı olup, İnsanların yaşam kalitesini etkileyerek toplumda yaygın hale gelmiştir. Hastalığı kontrol altına alarak günlük aktivitelerimizi aksatmadan yerine getirilmesi mümkündür. Tedavi edilmediğinde ise kronik bir hastalığa sebep olur. Astım hastalığı kalıtımda genetik kökenli olabildiği gibi alerjik durumlarda da görünmesi mümkün olabilir.

Astımın Belirtileri Nelerdir?

Hava şartlarının değişerek soğuk havanın astıma sebep olması, iç ortam kirliliği ve dış ortam kirliliğinden kaynaklanan sigara dumanı, kirli hava bahar döneminde ise ağaç ve çiçeklerin polenleri etkilerken birçok hayvan tüyleri de bunlara sebep olabilmektedir. Bunun yanı sıra psikolojik rahatsızlıklar astım rahatsızlığını tetikleyebiliyor. Öksürük genellikle kuru ve krizler halinde kendini gösterirken hırıltılı bir solunumun ardından göğüste tıkanıklık ve sıkışma hissi yaşanıyor. Her soluk alıp vermekte ise içerden ıslık sesine benzer sesler çıkabiliyor. Bu hastalıkta ciddi bir nefes darlığı görüleceği gibi solunum zorluğunun yaşanmasına da sebep olabilmektedir.

Astımda Tedavi Yöntemleri

Astım krizlerindeki birinci aşama alerjileri başlatacak ortamlardan uzak durulmasıdır. İkinci basamakta olan hastanın kullanması gereken ilaçları yer alır. Hastaya iyi solunum için sprey yâda toz şeklinde ilaçlar verilmelidir. Erken tanı ile iyi bir tedavi hastalığı kontrol altında tutabilir. Hekim hasta arası ilişkilerin güçlü olması hastanın hastalığını tanıyıp tedaviye cevap vermesinde büyük rol oynamaktadır. Uzman tarafından verilen tedavi hastanın şikâyetlerini sonlandırdığı ve azalttığı da gözlenmektedir. İstatistiklere göre astım hastalığı çocuklarda rahatsızlığın kaybolmasına söz konusu iken büyüklerde genellikle hastalığın kalıcılığı devam etmektedir. Araştırmalara göre 150 milyondan fazla kişilerde astım hastalığı olduğu tespit edilmiştir.

Astım İlaçlarının Kullanılması

Astım hastalığında kullanılan ilaçlar hekim tarafından kullanma süresi ve talimatları belirlenmelidir. Astım tedavisinde hastalığı kontrol edici ilaçlar ve rahatlatıcı ilaçlar bulunur. Kullanılan bazı ağrı kesiciler astım hastalarında alerjiye sebep olabilir. Hastaya alerjiye sebep olmayan ağrı kesici ilaçlar verilebilir. Astım için kullanılan ilaçlar basınçlı ölçülü doz ve nefesle harekete geçen kuru toz şeklinde bulunmaktadır. Astımlı hastalarına dikkat ettiren bir önemli hususta bronş açıcı ilaçları aşırı dozlarda kullanılmamasıdır. Bronş açıcı ilaçlar sayesinde geçirilen ataklar sonucunda hastada bir rahatlama sağlar. Yalnız bu ilaçların yüksek dozlar sonucunda ritim bozukluğuna ve yan etkileri ise hayati tehlikeye sebep olabiliyor. Astım hastaları ilaçların kullanımında doktorun önerdiği doz miktarının hayati bir önem taşıdığına dikkat edilmelidirler.

 

 

 

Yorum Ekle