Alerji Nedir?

Alerji insan vücudunun herhangi bir tepkimeye (meyve alerjisi, toz toprak alerjisi, bitkilere alerji v.s.) verdiği bağışıklık sisteminin sonucudur. Alerjik bir tepkimeye neden olan her şeye alerjen madde denir. Alerjik reaksiyona antikor neden olur.

Genelde az insan da görünse de alerjik tepkimesi olan insanlar hayatlarının belirli dönemlerinde zorluklar yaşarlar. Mevsim dönüşlerinde oluşan havadan, kedi-köpek tüylerine, ilaçlara, süt ürünlerine olan alerjik durumlar yaşamı zorlaştırır. Alerji sonucu insanlarda; kaşıntı, kızarıklık, göz kızarması, kusma, vücudun belirli yerlerinde kabarmalar, baş dönmesi, bulanık görme gibi bir çok belirti gösterir. Alerji sorunu yaşayan insanlar incelendiğin de genellikle genetik olduğu gözlenmiştir. Annesinin ve babasının alerjik bir durumu söz konusu ise çocuğun alerji durumu yaşaması yüksek ihtimaldir.  Bu ihtimal söz konusu olurken, anne ve babanın alerjik bir durumu yokken çocuğun da alerjik bir durum söz konusu olabilmekte.

Alerji Durumunda Ne Yapılmalı

Alerji durumu yaşayan kişinin ilk önce bir uzman tarafından kontrol edilmesi, neye alerjisi olduğunun netleştirmesi gerekir. Daha sonra tedavisi doğrultusunda verilen ilaç veya kremi bu tepkimeye girdiğin de kullanmalıdır. Herkesin aynı maddeye alerjisi olmadığı için, her alerjik durumda kendine uygun olmayan kremleri, ilaçları kullanmamalıdır. Herhangi bir alerji ilacı kullanmadan önce bir eczacıya veya bir doktora danışılmalıdır. Alerji korkulacak bir hastalık gibi görünmese de tedavisi olmaz ve kendimizi korumaz isek ileri derecede hayati tehlike ile karşılaşabiliriz.

Alerjik durumun derecesine göre kimi hastalara iğne tedavisi de uygulanmaktadır. Hastanın alerjene karşı verdiği tepki, hastalığının ileri boyutta olup olmadığını anlamaya yetmez, gerekli tahlil ve testler ile netlik kazandırılması gerekir. Daha sonra iğne (aşı) tedavisi doktor tarafından uygun görülürse başlamalıdır.

İlaç tedavisi dışında bitkisel karışımlar da alerji durumunu hafifletmeye yararı olur. Kurutulmuş meyveler ile yapılan çaylar, ısırgan otu, ıhlamur çayı, papatya çayı alerjik reaksiyona iyi gelmektedir. Bunların yanı sıra dengeli ve düzenli beslenme de alerjik durumlara iyi geldiği uzmanlar tarafından onaylanmıştı. Daha detaylı ve doğru tedavi için bir uzman tarafından muayene edilmelidir.

Yorum Ekle